Vysoká škola, záruka budúcnosti? Omyl!

Autor: Lucia Lancová | 18.5.2015 o 17:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  39x

Problematika vysokoškolského štúdia je v dnešnej dobe "horúca" téma.  Takmer každý mladý človek chce mať pred svojím menom titul. Lenže titul v súčasnosti nie je to čo kedysi.

Keď sa spýtame stredoškolákov čo plánujú robiť po ukončení strednej školy, takmer každý nám odpovie, že pôjde niekam na vysokú školu.  Problém by v tom nebol, keby sme neboli v Slovenskej republike. Republike, ktorá patrí medzi tie najmenšie na celom svete. Na Slovensku máme takmer 30 vysokých škôl rôzneho zamerania, verejné či súkromné. Prečo chcú v súčasnosti takmer všetci mladí navštevovať vysoké školy? Vidina titulu, ďalších 5 rokov bezstarostného života, vyššie príjmy... Avšak o tomto môžeme len snívať. Bezplatné školstvo umožňuje vyštudovať takmer každému.  Pri premožených vysokých školách  a množstve študentov klesá kvalita. A to je alfou a omegou všetkého. Kvalita vysokoškolského štúdia za posledných pár rokov klesla o niekoľko stupňov. Česť výnimkám, školám, ktoré si svojich študentov úzkostlivo vyberajú, dbajú na ich kvalitné vzdelanie a nielen len rýchlo nahrnú kopec študentov, ktorých aj tak po roku vyhodia, len aby z toho mali finančný zisk. Vysoké školy by si mali v prvom rade uvedomiť, aké sú požiadavky na trhu. Sedieť v jednej prednáškovej sále, spolu s ďalšími 200 spolužiakmi, je síce super pri spoznávaní nových ľudí ale, keď si uvedomíme, že týchto ďalší 200 ľudia skončia vysokú školu s takým istým titulom ako ja, budú sa uchádzať o tie isté miesta ako ja, vlastne ja a ďalších 200 ľudí sme na tej istej vlnovej dĺžke. Keďže vysoké školstvo spadá pod patronát vlády SR, tá by mala byť spúšťacím prostriedkom pre skvalitnenie vzdelávania. V súčasnosti už vysoká škola nemá takú prestíž ako v minulosti, keď sa na ňu dostalo len zopár vyvolených, ktorí boli hrdí na to, že majú titul. V dnešnej dobe už titul neznamená takmer nič. Oveľa väčšie uplatnenie nájdu študenti, ktorí ukončia svoje štúdium na stredných odborných školách ako maliar, inštalatér, mechanik.. Svojim platovým ohodnotením môžu konkurovať ľuďom s vysokoškolským titulom.

V závere by si každý človek  mal uvedomiť, kde sú jeho hranice, čo chce dosiahnuť, v čom vidí svoju budúcnosť. Všetci vieme aká je situácia na Slovensku a nemôžeme dopustiť aby všetci mladí ľudia utekali za hranice.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?