Vysoká škola, záruka budúcnosti? Omyl!

Autor: Lucia Lancová | 18.5.2015 o 17:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  36x

Problematika vysokoškolského štúdia je v dnešnej dobe "horúca" téma.  Takmer každý mladý človek chce mať pred svojím menom titul. Lenže titul v súčasnosti nie je to čo kedysi.

Keď sa spýtame stredoškolákov čo plánujú robiť po ukončení strednej školy, takmer každý nám odpovie, že pôjde niekam na vysokú školu.  Problém by v tom nebol, keby sme neboli v Slovenskej republike. Republike, ktorá patrí medzi tie najmenšie na celom svete. Na Slovensku máme takmer 30 vysokých škôl rôzneho zamerania, verejné či súkromné. Prečo chcú v súčasnosti takmer všetci mladí navštevovať vysoké školy? Vidina titulu, ďalších 5 rokov bezstarostného života, vyššie príjmy... Avšak o tomto môžeme len snívať. Bezplatné školstvo umožňuje vyštudovať takmer každému.  Pri premožených vysokých školách  a množstve študentov klesá kvalita. A to je alfou a omegou všetkého. Kvalita vysokoškolského štúdia za posledných pár rokov klesla o niekoľko stupňov. Česť výnimkám, školám, ktoré si svojich študentov úzkostlivo vyberajú, dbajú na ich kvalitné vzdelanie a nielen len rýchlo nahrnú kopec študentov, ktorých aj tak po roku vyhodia, len aby z toho mali finančný zisk. Vysoké školy by si mali v prvom rade uvedomiť, aké sú požiadavky na trhu. Sedieť v jednej prednáškovej sále, spolu s ďalšími 200 spolužiakmi, je síce super pri spoznávaní nových ľudí ale, keď si uvedomíme, že týchto ďalší 200 ľudia skončia vysokú školu s takým istým titulom ako ja, budú sa uchádzať o tie isté miesta ako ja, vlastne ja a ďalších 200 ľudí sme na tej istej vlnovej dĺžke. Keďže vysoké školstvo spadá pod patronát vlády SR, tá by mala byť spúšťacím prostriedkom pre skvalitnenie vzdelávania. V súčasnosti už vysoká škola nemá takú prestíž ako v minulosti, keď sa na ňu dostalo len zopár vyvolených, ktorí boli hrdí na to, že majú titul. V dnešnej dobe už titul neznamená takmer nič. Oveľa väčšie uplatnenie nájdu študenti, ktorí ukončia svoje štúdium na stredných odborných školách ako maliar, inštalatér, mechanik.. Svojim platovým ohodnotením môžu konkurovať ľuďom s vysokoškolským titulom.

V závere by si každý človek  mal uvedomiť, kde sú jeho hranice, čo chce dosiahnuť, v čom vidí svoju budúcnosť. Všetci vieme aká je situácia na Slovensku a nemôžeme dopustiť aby všetci mladí ľudia utekali za hranice.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?